Heater; heating,with fan; 411; 300W; 230VAC; IP20; UL94V-0
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41130.0
Manufacturer: NATURAL
Manufacturer code: 41130.0
Specification for Heater; heating,with fan; 411; 300W; 230VAC; IP20; UL94V-0
| Mounting | for DIN rail mounting, screw type |
| Supply voltage | 230V AC |
| Operating temperature | -45...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Leads | clamps 2x2.5mm<sup>2</sup> |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Protection class | II |
| Heating capacity | 300W |