Fan: DC; axial; 24VDC; 119x119x38mm; 227m3/h; 56dBA; ball bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4114 NHU-246
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4114 NHU-246
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 24VDC; 119x119x38mm; 227m3/h; 56dBA; ball bearing
| Supply voltage | 24V DC |
| IP rating | IP68 |
| Current rating | 500mA |
| Fan efficiency | 227m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 12W |
| Rotational rate/speed | 4400rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 56dBA |