Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 310m3/h; 65dBA; ball bearing; 6000rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4114NH3
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4114NH3
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 310m3/h; 65dBA; ball bearing; 6000rpm
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 16...30V DC |
| Enclosure material | aluminium |
| Fan efficiency | 310m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 19.5W |
| Rotational rate/speed | 6000rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 65dBA |