Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 235.2m3/h; 57dBA; ball bearing; IP68
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4114NHU-295
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4114NHU-295
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 235.2m3/h; 57dBA; ball bearing; IP68
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 16...30V DC |
| IP rating | IP68 |
| Enclosure material | aluminium |
| Fan efficiency | 235.2m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 11W |
| Rotational rate/speed | 4400rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 57dBA |