Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
4114NX
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4114NX
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 16...30V DC |
| IP rating | IP20 |
| Enclosure material | aluminium |
| Current rating | 190mA |
| Rotational rate/speed | 6000rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 61dBA |