Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 346.2m3/h; 67dBA; ball bearing; IP68
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4118N/2H4PU
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4118N/2H4PU
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 346.2m3/h; 67dBA; ball bearing; IP68
| Supply voltage | 48V DC |
| Operating voltage | 36...60V DC |
| IP rating | IP68 |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 346.2m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 34W |
| Additional functions | PWM |
| Rotational rate/speed | 6800rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 67dBA |