Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 494m3/h; 76dBA; ball bearing; 9500rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4118N/2H7P
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4118N/2H7P
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 494m3/h; 76dBA; ball bearing; 9500rpm
| Supply voltage | 48V DC |
| Operating voltage | 36...60V DC |
| Enclosure material | aluminium |
| Fan efficiency | 494m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 90W |
| Rotational rate/speed | 9500rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 76dBA |