Fan: DC; axial; 40x40x20mm; 13.5m3/h; 29dBA; ball bearing; 8100rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
412 H
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 412 H
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 40x40x20mm; 13.5m3/h; 29dBA; ball bearing; 8100rpm
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 10...14V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 13.5m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 1.6W |
| Rotational rate/speed | 8100rpm |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 29dBA |