Fan: DC; axial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
412F/2
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 412F/2
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial
| Supply voltage | 12V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 9m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 700mW |
| Rotational rate/speed | 5400rpm |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |