Fan: DC; axial; 40x40x10mm; 22m3/h; 5.8dBA; ball bearing; 11700rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
412JH
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 412JH
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 40x40x10mm; 22m3/h; 5.8dBA; ball bearing; 11700rpm
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 8...13.5V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 22m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 3W |
| Rotational rate/speed | 11700rpm |
| Fan dimensions | 40x40x10mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |