Pliers; side,cutting; Pliers len: 120mm; ERGO®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4130
Manufacturer: BAHCO
Manufacturer code: 4130
Product downloads
Specification for Pliers; side,cutting; Pliers len: 120mm; ERGO®
| Series | ERGO® |
| D dimension | 6.8mm |
| Type of tool | pliers |
| B dimension | 9mm |
| A dimension | 120mm |
| C dimension | 11mm |
| E dimension | 0.5mm |
| F dimension | 0.9mm |
| Dimension G | 10mm |
| Kind of cut | with small chamfer |
| Oblique pliers/knives features | blackened tool, corrosive protection, return spring |
| Tool material | alloy steel |
| Pliers/knives application | for cutting copper and aluminium wires |
| Pliers length | 120mm |
| Kind of pliers | cutting, side |