Fan: DC; axial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
414/2HP
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 414/2HP
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial
| Supply voltage | 24V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Power consumption | 1.4W |
| Additional functions | PWM |
| Rotational rate/speed | 8100rpm |
| Fan dimensions | 40x40x20mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 31dBA |