Fan: DC; axial; 40x40x10mm; 9m3/h; 26dBA; slide bearing; 6000rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
414FH
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 414FH
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 40x40x10mm; 9m3/h; 26dBA; slide bearing; 6000rpm
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 10...14V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 9m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 800mW |
| Rotational rate/speed | 6000rpm |
| Fan dimensions | 40x40x10mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 26dBA |