Fan: DC; axial; 40x40x25mm; 19m3/h; 39dBA; ball bearing; 10300rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
414J
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 414J
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 40x40x25mm; 19m3/h; 39dBA; ball bearing; 10300rpm
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 18...27V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 19m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 2.4W |
| Rotational rate/speed | 10300rpm |
| Fan dimensions | 40x40x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 39dBA |