Capacitor: polypropylene; one phase; Q@50Hz: 1.67kVAR; 230VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
416300564
Manufacturer: DUCATI ENERGIA
Manufacturer code: 416300564
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; one phase; Q@50Hz: 1.67kVAR; 230VAC
| Mounting | M12 screw |
| Operating voltage | 230V AC |
| Operating temperature | -25...55°C |
| Leads | connectors |
| Operating current | 7.2A |
| Body dimensions | Ø60x137mm |
| Diameter | 60mm |
| Capacitance | 100µF |
| Kind of capacitor | one phase |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | power factor correction |
| Service life | 110000h |
| Reactive power | 1.67kVAR |