Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 10kVAR; 415VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
416462100
Manufacturer: DUCATI ENERGIA
Manufacturer code: 416462100
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 10kVAR; 415VAC
| Mounting | M12 screw |
| Operating voltage | 415V AC |
| Leads | screw |
| Operating current | 13.9A |
| Body dimensions | Ø75x255mm |
| Diameter | 75mm |
| Capacitance | 62µF |
| Kind of capacitor | three phase |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | power factor correction |
| Capacitors features | discharge resistors included, internal delta connection |
| Reactive power | 10kVAR |