Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 12.5kVAR; 440VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
416463150
Manufacturer: DUCATI ENERGIA
Manufacturer code: 416463150
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 12.5kVAR; 440VAC
| Mounting | M12 screw |
| Operating voltage | 440V AC |
| Leads | screw |
| Height | 85mm |
| Operating current | 16.4A |
| Body dimensions | Ø85mm |
| Diameter | 85mm |
| Capacitance | 49µF |
| Kind of capacitor | three phase |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | power factor correction |
| Capacitors features | discharge resistors included, internal delta connection |
| Reactive power | 12.5kVAR |
| Reactive power@60Hz | 12.5kVAR |