Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 20kVAR; 500VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
416464260
Manufacturer: DUCATI ENERGIA
Manufacturer code: 416464260
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; three phase; Q@50Hz: 20kVAR; 500VAC
| Mounting | M12 screw |
| Operating voltage | 500V AC |
| Leads | screw |
| Operating current | 26.6A |
| Body dimensions | Ø100x255mm |
| Diameter | 100mm |
| Kind of capacitor | three phase |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | power factor correction |
| Capacitors features | discharge resistors included, internal delta connection |
| Reactive power | 20kVAR |