Capacitor: polypropylene; three phase; 550VAC; 28A; Ø85x255mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
416465150
Manufacturer: DUCATI ENERGIA
Manufacturer code: 416465150
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; three phase; 550VAC; 28A; Ø85x255mm
| Mounting | M12 screw |
| Operating voltage | 550V AC |
| Leads | screw |
| Operating current | 28A |
| Body dimensions | Ø85x255mm |
| Diameter | 85mm |
| Capacitance | 43µF |
| Kind of capacitor | three phase |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | power factor correction |
| Capacitors features | discharge resistors included, internal delta connection |