Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
4184NGX-1
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4184NGX
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 12...30V DC |
| IP rating | IP20 |
| Enclosure material | aluminium |
| Leads | terminal |
| Power consumption | 3.5W |
| Rotational rate/speed | 2800rpm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 44dBA |