Socket; PIN: 5; 6A; 250VAC; Mounting: DIN; Leads: screw terminals
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41F-1Z-C2-2
Manufacturer: HONGFA RELAY
Manufacturer code: 41F-1Z-C2-2
Product downloads
Specification for Socket; PIN: 5; 6A; 250VAC; Mounting: DIN; Leads: screw terminals
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Leads | screw terminals |
| Number of pins | 5 |
| Body dimensions | 88.3x6.3x76.4mm |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of relays accessories | socket |