Socket; PIN: 5; 6A; 250VAC; Mounting: DIN; Leads: spring clamps
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41F-1Z-C4-4
Manufacturer: HONGFA RELAY
Manufacturer code: 41F-1Z-C4-4
Product downloads
Specification for Socket; PIN: 5; 6A; 250VAC; Mounting: DIN; Leads: spring clamps
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...55°C |
| Leads | spring clamps |
| Number of pins | 5 |
| Body dimensions | 94.7x6.2x76.6mm |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of relays accessories | socket |