Bearing: ball; Øint: 20mm; Øout: 47mm; W: 18mm; bearing steel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4204 ATN9 SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 4204 ATN9 SKF
Product downloads
Specification for Bearing: ball; Øint: 20mm; Øout: 47mm; W: 18mm; bearing steel
| Width | 18mm |
| Internal diameter | 20mm |
| Outside diameter | 47mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | ball |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | polyamide |
| Race material | bearing steel |
| Bearing seal | none |
| Radial clearance | normal |