Terminal: flat
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
42117-2
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 42117-2
Product downloads
Specification for Terminal: flat
| Electrical mounting | THT |
| Mechanical mounting | screw |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | brass |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 0.81mm |
| Overall length | 11.2mm |
| Spatial orientation | angled |
| Ferrule variant | non-insulated |
| Type of terminal | flat |