42511-1
Multiples:
4000.0
Minimum quantity:
4000.0
Product code:
42511-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 42511-1
Product downloads
Specification for 42511-1
| Electrical mounting | crimped |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact material | brass |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 0.81mm |
| Overall length | 17mm |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Ferrule variant | non-insulated |
| Type of terminal | flat |
| Kind of terminal | female |