Infrared thermometer; LCD,with a backlit; -50÷1000°C; ε: 0,1÷1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
42512-NIST
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: 42512-NIST
Product downloads
Specification for Infrared thermometer; LCD,with a backlit; -50÷1000°C; ε: 0,1÷1
| Body dimensions | 146x104x43mm |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring instrument features | adjustable emissivity, settable MIN/MAX alarm thresholds, two channel temperature measurement |
| Standard equipment | calibration certificate NIST, case |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Measurement | non-contact temeprature (IR) |
| Weight without batteries | 163g |
| Optical resolution | 30:1 |
| Non-contact temperature measuring range | -50...1000°C |
| Emissivity value | 0,1...1 |