43 1772 006 04
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
43 1772 006 04
Manufacturer: BINDER
Manufacturer code: 43 1772 006 04
Specification for 43 1772 006 04
| Case | form A |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40, IP65 |
| Contacts pitch | 18mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | black |
| Type of connector | valve connector |
| Number of pins | 4 |
| Current rating | 10A |
| Type of pin configuration | 3+PE |
| Cable external diameter | 6...8mm |
| Locking system | screws |
| Connector variant | low profile |
| Spatial orientation | angled 90° |