Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
43.41.7.012.5000
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 43.41.7.012.5000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi + Au |
| Terminal pitch | 3.2mm |
| Body dimensions | 30.2x15.4x10.2mm |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Coil resistance | 580Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | miniature, sensitive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 250mW |
| Coil current | 20.7mA |