Foot of pin; rigid; Base dia: 40mm; M8; polyamide; H: 13mm; 2500N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
431039
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: 431039
Product downloads
Specification for Foot of pin; rigid; Base dia: 40mm; M8; polyamide; H: 13mm; 2500N
| Version | rigid, with lever |
| Body material | technopolymer (PA) |
| Height | 13mm |
| Thread | M8 |
| Base diameter | 40mm |
| Static load | 2.5kN |
| Type of mounting element | foot |
| Spanner size | 17mm |
| Plunger length | 70mm |
| Plunger material | steel |