Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil:6VDC; 10A/250VAC; 10A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
44.62.9.006.0000
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil:6VDC; 10A/250VAC; 10A/30VDC
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x25x12.4mm |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 250V AC |
| Coil resistance | 55Ω |
| Rated coil voltage | 6V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 650mW |
| Relay series | 44.62 |
| Coil current | 109mA |