Circuit breaker; Urated: 240VAC; 48VDC; 1A; SPST; Poles: 1; DROP-IN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4400.0108
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4400.0108
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 48VDC; 1A; SPST; Poles: 1; DROP-IN
| Mounting | DROP-IN |
| Operating temperature | -5...60°C |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø9.6mm |
| Dielectric strength | 1.5kV AC |
| Current rating | 1A |
| Rated voltage | 48V DC, 240V AC |
| Contacts configuration | SPST |
| Type of protection | circuit breaker |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance, UPS |