Circuit breaker; 6A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4400.0643
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4400.0643
Product downloads
Specification for Circuit breaker; 6A
| Mounting | SNAP-IN |
| Operating temperature | -5...60°C |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | 22x11.3mm |
| Dielectric strength | 1.5kV AC |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 48V DC, 240V AC |
| Contacts configuration | SPST |
| Type of protection | circuit breaker |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance, UPS |