Circuit breaker; 240VAC; 48VDC; 4A; SPST; on panel,screw; 1.5kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4404.0049
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4404.0049
Product downloads
Specification for Circuit breaker; 240VAC; 48VDC; 4A; SPST; on panel,screw; 1.5kV
| Mounting | on panel, screw |
| Operating temperature | -5...60°C |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø9.6mm |
| Dielectric strength | 1.5kV |
| Current rating | 3A |
| Rated voltage | 48V DC, 240V AC |
| Thread length | 10.4mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Type of protection | circuit breaker |
| Breaker features | dust proof (with protective cap) |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance, UPS |