Circuit breaker; 8A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4410.0131
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4410.0131
Product downloads
Specification for Circuit breaker; 8A
| Mounting | screw |
| Operating temperature | -5...60°C |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | Ø9.6mm |
| Current rating | 8A |
| Rated voltage | 28V DC, 240V AC |
| Contacts configuration | SPST |
| Type of protection | circuit breaker |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |