Fan: DC; axial; 119x119x25mm; 168m3/h; 43dBA; ball bearing; 2900rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4412 F/2
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4412 F/2
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x25mm; 168m3/h; 43dBA; ball bearing; 2900rpm
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 8...12.6V DC |
| Enclosure material | PBT |
| Fan efficiency | 168m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 5.3W |
| Additional functions | speed sensor |
| Rotational rate/speed | 2900rpm |
| Fan dimensions | 119x119x25mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 43dBA |