Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 184m3/h; 42dBA; ball bearing; 3300rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4412 M
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4412 M
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x38mm; 184m3/h; 42dBA; ball bearing; 3300rpm
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 7...14V DC |
| Enclosure material | plastic |
| Fan efficiency | 184m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 3.8W |
| Rotational rate/speed | 3300rpm |
| Fan dimensions | 119x119x38mm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 42dBA |