Fan: DC; axial; 119x119x25mm; 114m3/h; 32dBA; slide bearing
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4412FGML
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4412FGML
Product downloads
Specification for Fan: DC; axial; 119x119x25mm; 114m3/h; 32dBA; slide bearing
| Supply voltage | 12V DC |
| Operating voltage | 7...12.6V DC |
| Enclosure material | PBT |
| Fan efficiency | 114m<sup>3</sup>/h |
| Power consumption | 2W |
| Rotational rate/speed | 1950rpm |
| Fan dimensions | 119x119x25mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 32dBA |