Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
4418/12ML
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4418/12ML
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 48V DC |
| Operating voltage | 36...60V DC |
| Enclosure material | PBT |
| Current rating | 66mA |
| Power consumption | 3.2W |
| Additional functions | speed sensor |
| Rotational rate/speed | 3000rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 40dBA |