Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 16A; Poles no: 2; 35g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4430.0002
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4430.0002
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 16A; Poles no: 2; 35g
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | 45x21.7mm |
| Dielectric strength | 4kV AC |
| Rated voltage | 240V AC |
| Contacts configuration | DPST |
| Type of protection | undervoltage relase |
| Button marking | O-I |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |