Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 20A; DPST; Poles: 2; SNAP-IN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4430.0651-1
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4430.0651
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 20A; DPST; Poles: 2; SNAP-IN
| Mounting | flange |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Leads | connectors |
| Mounting hole diameter | 45x21.7mm |
| Dielectric strength | 4kV AC |
| Current rating | 20A |
| Rated voltage | 60V DC, 240V AC |
| Contacts configuration | DPST |
| Actuator colour | green/red |
| Type of protection | circuit breaker |
| Button marking | O-I |