Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 6A; DPST; Poles: 2; SNAP-IN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4435.0042
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4435.0042
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 60VDC; 6A; DPST; Poles: 2; SNAP-IN
| Mounting | SNAP-IN |
| Operating temperature | -30...60°C |
| Leads | connectors |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 60V DC, 240V AC |
| Contacts configuration | DPST |
| Actuator colour | white |
| Type of protection | circuit breaker |
| Button marking | O-I |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |