Circuit breaker; Urated: 240VAC; 10A; 3PST; Poles: 3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4435.0050
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4435.0050
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 10A; 3PST; Poles: 3
| Mounting | SNAP-IN |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Leads | connectors |
| Dielectric strength | 1.5kV AC |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 240V AC, 60V DC |
| Contacts configuration | 3PST |
| Actuator colour | white |
| Type of protection | circuit breaker |
| Button marking | O-I |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |