Circuit breaker; Urated: 240VAC; 32VDC; 3A; SPST; Poles: 1; SNAP-IN
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
4435.0172
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4435.0172
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 32VDC; 3A; SPST; Poles: 1; SNAP-IN
| Mounting | SNAP-IN |
| Operating temperature | -30...60°C |
| Leads | connectors |
| Current rating | 3A |
| Rated voltage | 240V AC, 60V DC |
| Contacts configuration | SPST |
| Actuator colour | black |
| Type of protection | circuit breaker |
| Button marking | O-I |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |