Circuit breaker; Urated: 240VAC; 3A; DPST; Poles: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4435.0771
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4435.0771
Product downloads
Specification for Circuit breaker; Urated: 240VAC; 3A; DPST; Poles: 2
| Mounting | SNAP-IN |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Leads | connectors |
| Dielectric strength | 1.5kV AC |
| Current rating | 3A |
| Rated voltage | 240V AC, 60V DC |
| Contacts configuration | DPST |
| Actuator colour | green |
| Type of protection | circuit breaker |
| Button marking | O-I |
| Breakers application | household appliance, industrial appliance |