Switch: push-button; Stabl.pos: 1; 30mm; red; Illumin: none; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
45-2131.4F20.000
Manufacturer: EAO
Manufacturer code: 45-2131.4F20.000
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Stabl.pos: 1; 30mm; red; Illumin: none; Pos: 2
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP66, IP67, IP69K |
| Type of switch | push-button |
| Switches features | witout symbol |
| Number of positions | 2 |
| Enclosure material | metal |
| Mounting hole diameter | Ø30.5mm |
| Caution! | Contact sets must be ordered separately. |
| Illumination | none |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | flat |
| Button marking | blank |