Switch: emergency stop with key; Stabl.pos: 2; 22mm; red; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
45-2C35.2920.110
Manufacturer: EAO
Manufacturer code: 45-2C35.2920.110
Product downloads
Specification for Switch: emergency stop with key; Stabl.pos: 2; 22mm; red; Pos: 2
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP66, IP67, IP69K |
| Type of switch | emergency stop with key |
| Switches features | return by turning of key |
| Number of positions | 2 |
| Enclosure material | metal |
| Mounting hole diameter | Ø22.3mm |
| Caution! | Contact sets must be ordered separately. |
| Face dimensions | Ø40mm |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | mushroom |
| Button marking | blank |