Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 16A/30VDC; 400Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
45.71.7.024.0310
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 45.71.7.024.0310
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 16A/30VDC; 400Ω
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contact material | AgCdO |
| Body dimensions | 40.7x12.5x28.5mm |
| Switched voltage | max. 400V AC |
| Coil resistance | 400Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature, sensitive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 360mW |
| Coil current | 15mA |