Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 30A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
45.71.7.024.0410
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 45.71.7.024.0410
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 30A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...152°C |
| Contact material | AgCdO |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Coil resistance | 1.6kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil current | 15mA |