Transport wheel; Ø: 80mm; W: 25mm; Dyn.load: 650N; Rol.load: 600N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
450001
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: 450001
Product downloads
Specification for Transport wheel; Ø: 80mm; W: 25mm; Dyn.load: 650N; Rol.load: 600N
| Material | rubber |
| Resistance to | most of oils, most of solvents |
| Mounting hole diameter | 12mm |
| Static load | 2600N |
| Type of mounting element | transport wheel |
| Force | 61kg |
| Wheel width | 25mm |
| Wheel diameter | 80mm |
| Dynamic load | 650N |
| Rolling load | 600N |