Transport wheel; Ø: 200mm; W: 50mm; Dyn.load: 2300N; Rol.load: 1400N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
450022
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: 450022
Product downloads
Specification for Transport wheel; Ø: 200mm; W: 50mm; Dyn.load: 2300N; Rol.load: 1400N
| Material | rubber |
| Resistance to | most of oils, most of solvents |
| Mounting hole diameter | 20mm |
| Static load | 4100N |
| Type of mounting element | transport wheel |
| Force | 142kg |
| Wheel width | 50mm |
| Wheel diameter | 200mm |
| Dynamic load | 2.3kN |
| Rolling load | 1.4kN |